Badanie RTG jest stosunkowo często zlecane przez lekarzy. Znajduje ono szereg zastosowań w diagnostyce, począwszy od diagnostyki urazów i ortopedycznej, skończywszy na zdjęciach pomocnych w rozpoznaniu nowotworów czy chorób zakaźnych np. gruźlicy. Samo badanie uznane jest za mało inwazyjne, jednak naświetlanie promieniami Roentgena nie jest obojętne dla organizmu, a do badania należy się odpowiednio przygotować. Badanie RTG jest bezbolesne, a wraz z przygotowaniem zajmuje kilka minut. Badania nie wykonuje się u kobiet ciężarnych, chyba że są ku temu ważne wskazania medyczne. Jeśli jesteś w ciąży poinformuj o tym lekarza i technika wykonującego zdjęcie.

RTG kończyn i stawów

W badaniu RTG, które wykonywane jest w przypadku podejrzenia urazów – skręceń czy złamań zwykle naświetlaniu promieniami poddaje się kończyny – rękę, nogę lub dłoń i stopę. W tym przypadku badanie RTG praktycznie nie wymaga przygotowania. Zaleca się by zdjąć wszystkie metalowe elementy garderoby oraz biżuterię. Podczas badania pozostałe części ciała pacjenta zabezpiecza się fartuchem ochronnym, który nie przepuszcza promieniowania do narządów układu płciowego czy tarczycy.

RTG jamy brzusznej i kręgosłupa

W przypadku tego zdjęcia pacjent musi odpowiednio wcześniej przygotować się do badania, aby jakość zdjęcia była jak najlepsza, a badania nie trzeba byłoby powtarzać.

Dzień przed badaniem pacjentom zaleca się lekkostrawną dietę, odradza się spożycie gazowanych produktów mlecznych w tym kefiru, maślanki i jogurtu. Pacjent musi zrezygnować z produktów wzdymających – części warzyw, nasion i strączków, owoców pestkowych itp. Dieta powinna być oparta na gotowanym mięsie i warzywach.

Aby wyeliminować pęcherzyki gazu z jelit, które na zdjęciu mogą zasłaniać istotne struktury i ewentualne patologie należy zażyć lek likwidujący wzdęcia oraz łagodny środek przeczyszczający. Nie przekraczaj dawki podanej na opakowaniu. Odpowiedni preparat pomoże wybrać Ci farmaceuta lub lekarz kierujący na badanie RTG.

Na badanie zgłoś się na czczo, przed spożyciem pierwszego posiłku.

Nie zapomnij o dokumentach!

Zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą skierowanie, poprzednie wyniki badań (zdjęcia lub płyty), dokumentację medyczną, dowód osobisty lub paszport oraz w przypadku dzieci książeczkę zdrowia.