Udar mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Literatura wyróżnia dwa jego rodzaje – udar krwotoczny i udar niedokrwienny. Bez względu na jego rodzaj konsekwencje mogą być bardzo poważne – trwałe uszkodzenie funkcji poruszania się, paraliż ręki lub nogi, problemy z mową, a nawet zgon. Przeważająca część udarów jest bezpośrednio związana z nieprawidłowym stylem życia i chorobami współistniejącymi – tym przypadkom można skutecznie zapobiegać, wprowadzając modyfikacje do stylu życia. Udary wywoływane urazami czy jako powikłania po zabiegach operacyjnych są niezależne od codziennych nawyków.

Jak zapobiec udarowi mózgu? Postaw na dietę!

Otyłość i nieprawidłowa podaż tłuszczów (oraz ich struktura) sprzyjają chorobom serca, nadciśnieniu i cukrzycy. Wszystkie te choroby uszkadzają naczynia krwionośne, w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu. Zbilansowana, zdrowa dieta zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Jak ją skomponować?

  • Dbaj o odpowiednią podaż warzyw i owoców. Powinny towarzyszyć każdemu Twojemu posiłkowi.
  • Zrezygnuj z czerwonego mięsa, podrobów i przetworów mięsnych. Zawierają tłuszcze i substancje konserwujące, które niekorzystnie wpływają na stan naczyń żylnych i mogą przyczyniać się do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
  • Pij wodę – odpowiednio nawodniony organizm nie wysyła błędnych sygnałów o odczuwanym głodzie, picie wody sprzyja redukcji wagi i regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi.
  • Zrezygnuj z żywności przetworzonej – zawiera tłuszcze nasycone, które szkodzą sercu.
  • Wybieraj makarony, ryż i pieczywo z mąki pełnoziarnistej oraz nieoczyszczone kasze – są bogate w mikroelementy i błonnik.

Ruch to zdrowie

Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności sprzyja dobrej kondycji. Wybierz rower, spacery, nordic walking lub taniec. Ruch powinien być dopasowany do Twoich możliwości fizycznych, jeśli nie jesteś pewien czy wysiłek jest odpowiedni skonsultuj się z lekarzem.

Badania profilaktyczne – nie zapominaj o nich

Powinieneś regularnie, zgodnie ze wskazaniami, badać ciśnienie tętnicze krwi oraz wykonywać badania laboratoryjne. Stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi pozwalają na wstępną ocenę ryzyka rozwoju chorób, a także wystąpienia udaru mózgu. Nie zaniedbuj ich. Badania zawsze wykonuj w porozumieniu ze swoim lekarzem prowadzącym.