Sen odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu, jednakże większość z nas nie zdaje sobie sprawę, że jego brak nie oznacza jedynie gorszego samopoczucia. Brak odpoczynku jest jednoznaczny z niewystarczającym wzrostem oraz naprawą komórek, który powoduje szereg komplikacji i chorób.

Brak snu – poważne dolegliwości oraz schorzenia

Sen odpowiada za wzrost oraz naprawę komórek, ale jednocześnie umożliwia przywrócenie równowagi hormonalnej i wzmacnia odporność naszego organizmu. W związku z tym regularny brak snu sprawia, że istnieje większa szansa na zmaganie się z chorobą Alzhaimera. Cały proces łączy się z usuwaniem zniszczonych komórek oraz naprawą uszkodzonej struktury. W przypadku, kiedy proces ten zostaje zakłócony, funkcje poznawcze zostają zakłócone oraz pojawiają się choroby mózgu. Demencja to jeszcze jeden objaw braku snu, która jest ściśle związana ze zwiększeniem występowania złogów beta-amyloidu w mózgu.

Osoby niewyspane i zmęczone są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy oraz zmaganie się z otyłością. Zwiększa się też ilość kwasów tłuszczowych występujących w organizmie, dzięki czemu metabolizm wyraźnie zwalnia. Zmienia się też wrażliwość na insulinę. Brak snu to jednocześnie większe prawdopodobieństwo sięgania po niezdrowe i bardzo kaloryczne przekąski, które dostarczają więcej energii.

Choroby związane z układem krążenia to jeszcze jeden skutek uboczny niewłaściwego stylu życia przez który rozumie się także niewystarczającą ilość snu. Wiąże się to ze zdecydowanie większą szansą wystąpienia w przyszłości zawału serca, ataku serca oraz szybszego obumierania mięśnia sercowego.

Stałe zmęczenie ściśle związane z brakiem snu może popchnąć do samobójstwa oraz innych problemów związanych z naszą psychiką.

Wrzody występujące w przewodzie pokarmowym także wiążą się ze snem, a raczej jego brakiem. Zapalenie jelita grubego to jeszcze jeden skutek uboczny niewyspania. Nie należy spać zbyt krótko, ale kiedy sen jest zbyt długi wpływa to tak samo niekorzystnie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie.

Rola snu jest niezwykle istotna, dlatego należy zrobić wszystko, żeby przed pójściem do łóżka wyciszyć się i zrelaksować. Umożliwi to dłuższy sen i mniej zakłóceń, a co za tym idzie – zdrowie i mniejsze ryzyko występowania różnych chorób.