Zdrowie zębów w dużym stopniu zależy od ich regularnej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie to podstawa. Niestety domowymi sposobami nikt z nas nie jest w stanie poradzić sobie z kamieniem nazębnym, osadem po kawie czy też innymi przebarwieniami. Wystarczy jednak odwiedzić stomatologa, aby uśmiech znowu był lśniący.

Stomatologia estetyczna proponuje różne metody przywrócenia zębom ponownego blasku. Profesjonalny dentysta określi na podstawie badań kontrolnych, jaki zabieg pomoże nam uporać się z często wstydliwym problemem. Jeśli będzie to uporczywy kamień nazębny to z pewnością zaproponuje nam tzw. scaling, czyli usunięcie osadu. Stomatolog może wykonać ten zabieg ręcznie przy pomocy narzędzia zakończonego haczykiem lub przeprowadzić scaling ultradźwiękowy. Dopełnieniem zabiegu może być polerowanie, które usunie jasnobrązowe i żółte przebarwienia. Natomiast widoczny osad po kawie, dymie tytoniowym lub winie skutecznie zlikwiduje piaskowanie. Podczas jego wykonywania dentysta kieruje w stronę zębów tzw. piaskarkę, która wyrzuca pod ciśnieniem strumień ziarenek piasku stomatologicznego i wody. Drobiny piasku docierają do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu zęby stają się jaśniejsze i gładsze.

Najdroższym zabiegiem i jednocześnie najbardziej efektownym jest wybielanie. Na jego zastosowanie mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które mają szczelne plomby i wyleczone zęby. W przeciwnym razie preparat wybielający może wywołać silny ból. Najpopularniejszym sposobem jest wybielanie nakładowe, które polega na regularnym noszeniu na zębach miękkiej nakładki wypełnionej specjalnym żelem. Bardziej nowoczesnym sposobem jest wybielanie lampą. W takim przypadku dentysta pokrywa powierzchnię zębów żelem wybielającym i potem je naświetla. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się nawet przez dwa lata. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie wybielać zębów częściej niż raz w roku.
Wstydliwym problemem są także wszelkiego rodzaju braki w uzębieniu. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje nam bardzo skuteczne i estetyczne rozwiązanie – są nim implanty. Implanty to nic innego jak wszczepienie w miejsce utraconego korzenia zęba tytanowej śruby, na której umieszcza się potem porcelanową koronę protetyczną.

Jak widać możliwości jest wiele, mimo wszystko warto starać się o to, aby nasze zęby w sposób naturalny utrzymywały swój blask, a ingerencja stomatologa była ostatecznością.