Co wspólnego ma śpiewanie z jelitami, dlaczego musimy dużo pić oraz jak złagodzić wysoką gorączkę-te oraz inne ciekawostki o zdrowiu zostały zaprezentowane w dzisiejszym artykule.

1. Dbajmy o nasz słuch, podczas oglądania meczu

Coraz częściej słyszymy stwierdzenie „głuchy jak kibic”-nic dziwnego, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poziom hałasu w halach sportowych może dorównywać silnikom odrzutowców. Doping kibiców wzmacnia natężenie hałasu nawet do 110 dB ( norma wynosi 85 dB) a my niejednokrotnie siedzimy w takim hałasie po kilka godzin. Jeżeli wybieramy się na mecz w zamkniętej hali warto pomyśleć o stoperach lub słuchawkach tłumiących dźwięk. Nadmierny hałas nie tylko bardzo negatywnie wpływa na nasz słych, ale jest też przyczyną większej drażliwości, znacznie utrudnia skupienie uwagi oraz może być przyczyną podwyższonego ciśnienie krwi.

 2. Śpiewanie ma pozytywny wpływ na pracę jelit

Niewiele osób wie, że regularne śpiewanie w domu może pozytywnie wpłynąć na na pracę jelit oraz złagodzić objawy jelita drażliwego. Dzieje się tak, ponieważ w czasie śpiewania zwiększa się poziom oksytocyny we krwi. Hormon ten działa przeciwbólowo, odprężająco a nawet euforyzująco. Oksytocyna likwiduje także bolesne skurcze jelit, co zapewnia nam dobre samopoczucie.

 3. Podczas upałów koniecznie jest przyjmowanie dużej ilości płynów

W czasie upałów w ciągu dnia należy przyjmować przynajmniej 2,5-3 litry płynów. Osoby starsze i małe dzieci nie odczuwają pragnienia tak jak dorośli, dlatego należy przypominać im o konieczności uzupełniania płynów. Najlepiej podczas upałów sprawdza się mineralna niegazowana   woda, soki, oraz herbatki ziołowe. Unikać powinniśmy natomiast w czasie gorących dni picia dużej  ilości kawy i herbaty  a także napoi alkoholowych ( w tym zimnego piwa), ponieważ na krótko zaspokajają pragnienie, a ich działanie moczopędne odwadnia organizm.

  4. Jak powinno wyglądać idealne śniadanie?-najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Dobre śniadanie musi dostarczyć nam ok. ¼ dziennej porcji kalorii. Powinno ono zawierać także pełne ziarna zbóż, odtłuszczony nabiał oraz owoce. Badania dowodzą, że osoby jedzące śniadanie są szczuplejsze od tych, którzy je omijają. Niejedzenie śniadania może też być przyczyną wzrostu ryzyka otyłości, cukrzycy oraz chorób serca. Kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia są produkty zbożowe bogate w błonnik:pieczywo, musli oraz węglowodany złożone ( znajdują się np. w płatkach kukurydzianych)-dające energię na kilka godzin. Wiele płatków śniadaniowych wzbogaconych jest też witaminami i minerałami, które mogą zapobiegać chorobą np. kamieniom żółciowym.

5. Jak pozbyć się kleszcza?

Bardzo często mówi się o inwazji kleszczy w naszym kraju. Ukąszenie tego owada może stać się przyczyną groźnych chorób: kleszczowego zapalenia mózgu czy boreliozy, dlatego ważne jest właściwe postępowanie, kiedy już znajdziemy na naszej skórze kleszcza.

  • możemy usunąć go przy pomocy pęsety , chwytając tuż przy skórze i energicznym ruchem pociągając do góry
  • w aptece do nabycia są specjalne pompki, przy pomocy których możemy także usunąć kleszcza
  • kiedy już usuniemy kleszcza, pamiętajmy o zdezynfekowaniu ranki

 Wbitego w ciało kleszcza nie wolno smarować tłuszczem ani alkoholem!

6. Jogurty naturalne-sposób na zdrową dietę

Są one coraz bardziej popularne w naszym kraju. Mają lekki smak i są idealne dla osób dbających o zdrową dietę. Mogą być ona składnikiem sosów, oraz innych dań. Możemy po nie sięgnąć przygotowując musli. Zawierają też ona żywe kultury bakterii.

 7. Pomoc przy gorączce

Gdy temperatura sięga 40 stopni a podane leki jeszcze nie zaczęły działać, gorączkę trzeba obniżyć. Skuteczne są wilgotne okłady, które przykładany na głowę, nogi oraz klatkę piersiową. Chorego można okryć także wilgotnym prześcieradłem. Zastosować też można woreczki z lodem ( owinięte w ręcznik!) i obłożyć nimi okolice pachwin.