Wiele osób w różnym przedziale wiekowym boryka się ze wstydliwym problemem zdrowotnym objawiającym się jako uporczywe zaparcia. O ile takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, nie ma potrzeby wdrażania żadnego leczenia. Jeśli jednak zaparcia pojawiają się bardzo często, a nawet kilka razy dziennie nie ma możliwości pozostawienia problemu nierozwiązanego. Wydawać się może, że w takiej sytuacji konieczne jest zatem przeprowadzenie pełnych badań i zdiagnozowania przez specjalistę problemu. Czy jednak rzeczywiście trzeba od razu udawać się do lekarza? A może istnieją jakieś domowe lub farmaceutyczne metody leczenia? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym artykule.

Czym są zaparcia, jakie są ich przyczyny i jak z nimi żyć?

Z medycznego punktu widzenia zaparcia, czy inaczej obstrukcje oznaczają pozostawanie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym przez dłuższy czas. Resztki pokarmu znajdujące się w przewodzie ulegają procesom gnilnym oraz fermentacji. A to z kolei wpływa na brzydki zapach i kolor stolca po wypróżnieniu. Osoby cierpiące na zaparcia oddają kał bardzo rzadko, gdyż zalegająca treść ulega twardnieniu przez oddawanie wody i wchłanianie jej przez organizm. W efekcie oddawanie stolca jest bolesne, trudne i rzadkie. A to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Poczucie pełności i wzdęcia są częstym objawem spotykanym u osób cierpiących na zaparcia.

Lista przyczyn pojawiania się takiego problemu jest bardzo długa, a do najczęstszych zaliczyć można:

  • obecność hemoroidów,
  • cukrzycę,
  • niedoczynność tarczycy,
  • wydłużenie lub rozszerzenie jelita grubego,
  • zwężenie światła jelita poprzez pojawienie się guza,
  • nieodpowiednia dieta
  • endometriozę.

Wyeliminowanie wielu przyczyn pozwala pozbyć się na dobre zaparć. Jednak jak wiadomo nie wszystkie schorzenia, da się wyleczyć, dlatego też zaparcia mogą męczyć niektórych chorych nawet latami. Stąd też zaleca się stosowanie środków farmakologicznych, które mają za zadanie przeczyszczać przewód pokarmowy, zmiękczać stolec i ułatwiać codzienne wypróżnianie. Takie środki jak Xenna extra, Colon C, czy Obstilax stosować można bez obawy o swoje zdrowie, gdyż są to specyfiki naturalne. W ich składzie znaleźć można między innymi wyciąg z owoców senesu, który wykazuje właściwości regulujące układ trawienny.

 

Przeczyszczanie, ale nie podrażnianie

Podczas samodzielnego leczenia zaparć należy sięgać po sprawdzone i bezpieczne środki farmakologiczne. Stąd też lepiej jest unikać preparatów, które podrażniają jelita w celu ich oczyszczenia. O wiele korzystniej jest sięgać po leki i suplementy ziołowe i naturalne, które skutecznie radzą sobie z zaparciami, nie wyrządzając przy tym szkód w organizmie.