Walczysz z wągrami? Te drobne skazy, które pojawiają się w Twojej strefie T i zdają się kupić nawet z najbardziej niezawodnych zabiegów pielęgnacyjnych, mogą być naprawdę frustrujące. Bez względu na to, jak mocno szorujesz twarz – niechciane wągry na nosie wciąż tam pozostają. Czy da się coś z tym zrobić? Spróbujemy znaleźć na to odpowiedź w tym artykule.

Wągry na nosie: co to jest?

Wągry wyglądają jak małe czarne ślady na nosie, czole i innych obszarach twarzy i – chociaż wyglądają inaczej niż przeciętny pryszcz – są w rzeczywistości klasyfikowane jako forma trądziku.

Trądzik charakteryzuje się zmianami skórnymi, takimi jak:

  • grudki,
  • krosty,
  • guzki,
  • torbiele,
  • wągry.

Wągry na nosie, znane również jako zaskórniki, to małe pęcherzyki z rozszerzonymi otworami na skórze. Ich czarny kolor wynika z utleniania mające miejsce w mieszku włosowym.

Czy powinieneś je wyciskać? To jedno z najczęściej zadawanych pytań (jak podpowiada wyszukiwarka internetowa). Nic dziwnego – wyciskanie wągrów dla niejednej osoby może być naprawdę kuszące, a nawet satysfakcjonujące, ale każdy dermatolog zdecydowanie zaleca, abyś oparł się pokusie. Powód takiej rady jest prosty: absolutnie nie powinieneś tego robić, ponieważ ściśnięcie obszaru występowania wągrów, może pogłębić stan zapalny, co w efekcie może powodować blizny na skórze.

Istnieją zabiegi proceduralne, z których pomocą wągry mogą być wydobywane, ale muszą one zostać przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Można użyć narzędzia zwanego ekstraktorem, ale należy zachować ostrożność, ponieważ jeśli takie zadanie zostanie wykonane nieprawidłowo – może doprowadzić do zepchnięcia stanu zapalnego głębiej w skórę, a nawet bliznowacenia.

Wągry: jak zapobiegać?

Wągrów trudno jest pozbyć się całkowicie, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby trzymać się od nich jak najdalej. Do tych sposobów należą na przykład:

  • regularne maseczki z ekstrakcją parową,
  • lekkie peelingi chemiczne,
  • cotygodniowe złuszczanie skóry na twarzy,
  • mycie twarzy produktami zawierającymi kwas salicylowy,
  • miejscowe zabiegi zawierające nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy lub retinoidy.

Poza tym należy zadbać o właściwą procedurę pielęgnacji skóry, aby zminimalizować występowanie wągrów. Jak taka pielęgnacja powinna wyglądać? Oczyszczaj skórę twarzy dwa razy dziennie za pomocą płynu do mycia twarzy (najlepiej przeznaczonego dla skóry ze skłonnością do trądziku). Zwłaszcza produkty zawierające kwas salicylowy i cynk mogą być tutaj korzystne.

Zgodnie z punktami powyżej, co tydzień złuszczaj skórę – usunie to górną warstwę komórek skóry, dzięki czemu cera stanie się jaśniejsza i oczywiście pomoże to zmniejszyć wągry. Jeśli chcesz zrobić coś jeszcze, to warto sięgnąć po dostępne bez recepty zabiegi przeciwtrądzikowe, takie jak te z udziałem nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego. Zwykle są po to, aby zastosować bezpośrednio na widoczne wągry.