Pomimo bardzo skutecznego rozwoju farmakologii, okazuje się, że babcine metody na przeziębienie są nadal bardzo często stosowane ze względu na swoją skuteczność. Czasami niewiele potrzeba, aby złagodzić dokuczające objawy przeziębienia – wystarczy płukanie gardła soloną wodą i ciepły rosół. Ponadto w walce z przeziębieniem pomocne są leki dostępne bez recepty, jak np. gripovita. Jak skutecznie walczyć z przeziębieniem?

 

Skuteczne metody walki z przeziębieniem

Do skutecznych metod walki z przeziębieniem zaliczane są:

  • Odpowiednie nawadnianie się – rekomenduje się picie 8 szklanek wody dziennie w trakcie walki z chorobą. Dzięki właściwemu nawadnianiu organizmu zostaje nawilżony nabłonek gardła i nosa, co powoduje, iż pozbycie się wydzieliny z nosa jest o wiele łatwiejsze. Należy również unikać płynów, które przyczyniają się do odwodnienia organizmu, takich jak napoje kofeinowe czy alkoholowe.
  • Nawilżenie powietrza – zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, może wpłynąć na zapewnienie drogom oddechowym odpowiedniego nawilżenia w miesiącach zimowych – kiedy ogrzewane powietrze w domu jest suche.
  • Rosół – dzięki rozcieńczeniu śluzu w nosie zmniejsza on objawy przeziębienia. W dodatku zawiera sporą porcję witamin i minerałów.
  • Płukanie nosa – płukanie nosa osoloną wodą jest doskonałym sposobem na zapobieganie wysuszaniu nozdrzy. Jest one możliwe przy pomocy butelki lub pompki do płukania, które są dostępne w większości aptek.
  • Wdrożenie echinacei do planu żywieniowego – nie zapobiega ona infekcji, lecz skraca czas trwania objawów w przypadku chorób górnych dróg oddechowych.
  • Suplementacja witaminą C – liczne badania ukazały, iż skraca ona czas trwania przeziębienia oraz łagodzi jego objawy.
  • Zażywanie tabletek cynkowych – cynk w formie sprayu lub tabletek do ssania skutecznie łagodzi objawy przeziębienia.
  • Masowanie nosa – badania ukazały, iż masaż punktu nazywanego w akupunkturze mianem yingxiang (znajduje się on poniżej obu dziurek nosa) łagodzi zator nosa.
  • Płukanie gardła wodą – najnowsze badania wykazały, iż grupa osób, które płukały gardło 3 razy w ciągu dnia, rzadziej cierpiały z powodu przeziębienia niż grupa badanych co nie wykonywała tej czynności.

 

Gripovita kontra przeziębienie

Gripovita jest suplementem diety zawierającym w swoim składzie malinę, hibiskus, czarną porzeczkę oraz czarny bez. Ponadto zawarty w nim cynk i witamina C skutecznie wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego. Dzięki naturalnym składnikom produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Wyjątkiem może być uczulenie na którykolwiek składnik leku.