Zapewne każdy z nas doświadczył chociaż raz bólu głowy. Istnieje wiele przyczyn bólu głowy, np. stres, zmęczenie, hałas lub alkohol. U wielu ludzi ból głowy pojawia się bardzo często, czasem mamy do czynienia z migreną. Aby móc sobie z nim radzić, warto ustalić przyczynę tego problemu.

Rodzaje bólów głowy

Najczęściej występuje napięciowy ból głowy, który nasila się stopniowo i uzyskuje średnie lub umiarkowane natężenie. Może towarzyszyć zmęczenie i trudności z zasypianiem, trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni.

Rzadziej występuje klasterowy ból głowy, który umiejscowiony jest wokół oczodołu, może powodować zaczerwienienie i łzawienie oczu, wyciek z nosa, opadanie powieki oraz pocenie twarzy. Ból może trwać nawet do kilku miesięcy i dotyczy on zwykle mężczyzn. Z takim bólem należy zgłosić się do lekarza.

Migrenowe bóle głowy charakteryzują się pulsowaniem i często odczuwany jest po jednej stronie głowy, ma tendencje do promieniowania do szyi lub ramion. Oprócz bólu mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia widzenia. Taki rodzaj bólu najczęściej jest spowodowany stresem, jedzeniem, zmianami hormonalnymi, ale jest też uwarunkowanie genetyczne. Migrena powinna być leczona u lekarza, który zaleci specjalne leki.

Menstruacyjne bóle głowy zdarzają się kobietom przed okresem. Ma to związek ze spadkiem estrogenu oraz może być wynikiem wydzielania się prostaglandyny przez macicę.
Istnieją bóle głowy, które są następstwem chorób lub bólów innych narządów. Mamy wtedy do czynienia m.in. z zapaleniem zatok, przeziębieniem, chorobami wirusowymi, kacem, bólem karku lub problemem z zębami.

Sposoby na bóle głowy

Z bólem głowy najczęściej radzimy sobie, biorąc tabletki przeciwbólowe, np. ibuprofen, paracetamol lub ketoprofen. Warto jednak znaleźć przyczynę bólów głowy, a jeśli się uda, wyeliminować dany czynnik. Niezależnie od przyczyny i rodzaju bólu głowy są sposoby na jego łagodzenie.
Po pierwsze można wykonać masaż czoła, skroni i karku, najlepiej przez drugą osobę. Pomocne są też zimne okłady oraz inhalacje z olejkami eterycznymi np. lawendowym, majerankowym, rumiankowym, różanym. Udowodniono, że wyciąg z kory wierzby działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a w dodatku nie jest drażniący dla błony śluzowej żołądka. Poza tym trzeba zadbać o odpoczynek, odpowiednią ilość snu oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Jeśli bóle głowy są uciążliwe i niepokojące należy zgłosić się do specjalisty.