Zarówno podczas codziennego zwyczajnego funkcjonowania, jak i w wyniku infekcji czy zbyt ciężkich treningów, dochodzi do odczuwania dolegliwości bólowych. Pojawiają się stany zapalne, obrzęki, a także urazy. Jak sobie z nimi radzić?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Pomocą w urazach, bólach, a także stanach zapalnych mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków, która wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wspomagają one walkę z objawami przeziębienia, ponadto mogą być ulgą w przypadku występowania kontuzji czy urazów.

Ich działanie opiera się na hamowaniu cyklooksygenazy – enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn. Są to przekaźniki pobudzające receptory bólowe. Dzięki takiemu działaniu nie tylko zmniejsza się odczuwanie bólu, ale i dochodzi do ograniczenia obrzęków lub spadku gorączki.

Na urazy i stłuczenia

Zarówno na ból, obrzęk czy stan zapalny spowodowany urazami, stłuczeniami, kontuzjami mogą być stosowane leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, na przykład Traumon, Diklofenak czy Diclac.

W preparacie typu Diclac, substancją czynną jest diklofenak. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Doprowadza do złagodzenia objawów odpowiedzi zapalnej – zmniejszenia temperatury ciała, ograniczenia bólu i uczucia sztywności stawów. Poza wspomaganiem leczenia w przypadku kontuzji czy urazów, może być stosowany także w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zesztywniejącym zapaleniu stawów, jak i w bolesnym miesiączkowaniu.

Profilaktyka

Osobom, które uprawiają sport, trudno uniknąć jakiegokolwiek rodzaju urazów. Uchronić przed nimi może jednak, przede wszystkim dostosowanie jednostki i objętości treningowej do własnej kondycji oraz możliwości organizmu. Z kolei osoby zmagające się z przewlekłymi schorzeniami, powinny unikać wykonywania czynności nasilających występujące dolegliwości, by z preparatów o działaniu przeciwzapalnym, korzystać jedynie doraźnie, w razie potrzeby.