Słynne mleczka na nadkwasotę, czy tabletki na refluks nie są niestety idealnymi lekami. Znoszą uporczywe objawy zgagi i refluksu, jednak nie powinny być stosowane długotrwale, gdyż mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Inhibitory pompy protonowej to leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Kwas żołądkowy jest odpowiedzialny za podrażnienia przełyku podczas refluksu czy zgagi. Jednak ten kwas, który w przełyku wyrządza szkody z żołądku, jest bardzo potrzebny do trawienia. Kwas solny umożliwia trawienie białek poprzez uwalnianie enzymów trawiennych. Jest on więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i ciągłe zmniejszanie jego ilości nie wychodzi na zdrowie.

Są jeszcze inne zagrożenia, które wynikają ze stosowania tego typu leków:

  • Leki z polprazolem np. Anesteloc, Helicid, Omeprazol mogą maskować objawy choroby nowotworowej i opóźnić prawidłową diagnostykę. Jeżeli wystąpią dodatkowe objawy np. krwawienia z układu pokarmowego, problemy z połykaniem, utrata masy ciała, niedokrwistość lub czarne stolce należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza
  • Może wystąpić zwiększenie aktywność enzymów wątrobowych. Jeżeli lekarz zaleci długotrwałe stosowanie preparatu, należy regularnie kontrolować czynność wątroby, zwłaszcza u chorych z ciężką niewydolnością wątroby. Jeżeli wystąpi zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ zwykle wymagane jest zaprzestanie stosowania preparatu.
  • Długotrwałe stosowanie zmniejsza przyswajanie witaminy B12, co może doprowadzić do wystąpienia objawów klinicznych wynikających z jej niedoboru
  • Zmniejszenie ilości kwasu solnego sprzyja rozwojowi bakterii i nadkażeniom układu pokarmowego.
  • Może wystąpić niedobór magnezu przy stosowaniu dłuższym niż 3 miesiące.
  • Ciągłe przyjmowanie leków z polprazolem sprzyja złamaniom kości. Nie powinny ich stosować osoby starsze, chorujące na osteoporozę oraz mające niedobór witaminy D i wapnia.

Co więcej, u niektórych osób, inhibitory pompy protonowej mogą powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy i inne objawy mogące negatywnie wpływać na sprawność psychofizyczną.

Stosowanie leków zawierających polprazol jest rozwiązaniem chwilowym i nie powinno być głównym sposobem leczenia refluksu czy zgagi. Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak prawidłowa dieta, występowanie alergii pokarmowych, stres. Przy długotrwałych dolegliwościach, gdzie prawidłowe odżywianie nie wpłynęło znacznie na poprawę zdrowia, należy wykonać odpowiednią diagnostykę taką jak pomiar PH w żołądku, USG, pasaż jelitowy i inne badania zlecone przez gastrologa.