Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się osobie w każdym wieku, również we własnym domu. Niestety, najczęściej takim urazom ulegają osoby starsze, które mają już nieco gorszą koordynację ruchową i którym zaczyna szwankować wzrok. Jakie kontuzje najczęściej przytrafiają się seniorom?

Upadki i potknięcia – najczęstsze domowe wypadki

Seniorzy zwykle narzekają na nieco mniejszą sprawność. Wynika ona z wielu kwestii. Z wiekiem stawy zaczynają sztywnieć i są mniej ruchome, ponadto pojawiają się bóle i zwyrodnienia, które uniemożliwiają płynne poruszanie się. Dodatkowo, wiele osób uskarża się również na problemy z koordynacją psychoruchową, zawroty głowy i osłabiony wzrok. Wystarczy delikatne potknięcie o chodnik, dywanik, czy jakiś przedmiot i może dojść do upadku. Takie domowe upadki najczęściej skutkują potłuczeniami, ale może też dojść do złamania, ponieważ kości nie są już tak mocne, jak kiedyś. Osoby starsze zgłaszają się więc do lekarza z powierzchownymi ranami i zadrapaniami, potłuczeniami kręgosłupa, biodra lub kończyn. Jeśli dojdzie do złamania kości, często niezbędna jest operacja lub unieruchomienie na dłuższy czas.

Zawroty głowy i spadki ciśnienia – częste przyczyny urazów i upadków

Starsze osoby bardzo często skarżą się na problemy z ciśnieniem, które mogą wywoływać zawroty głowy. Wystarczy zbyt gwałtownie podnieść się z pozycji leżącej, aby stracić równowagę i przewrócić się. Wielu seniorów nie zdaje sobie również sprawy z pogarszania się jakości wzroku. Często jest to przyczyną przewracania się i potykania. W starszym wieku często zaleca się szkła progresywne, które niwelują obie wady – zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Nie jest łatwo się do nich przyzwyczaić, jednak gwarantują znaczne polepszenie jakości życia i codziennego funkcjonowania.

Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie mieszkania do potrzeb seniora, związanych z jego mniejszą sprawnością. Warto zamontować na przykład solidny uchwyt przy wannie lub prysznicu, ponieważ najczęściej do upadków dochodzi właśnie w łazience. Pod prysznicem dobrze jest również zamontować ławeczkę lub krzesełko, które pozwolą odpocząć i zregenerować siły. Stąd tez dużym zainteresowanie cieszą się akcesoria, w które może być wyposażona łazienka dla niepełnosprawnych lub seniora. Jeżeli senior potyka się, z podłogi powinny zniknąć chodniczki oraz dywany, które nie są przytwierdzone do podłogi i mogą jeździć po niej. Natomiast osoby mające coraz gorsze problemy z pamięcią nie powinny mieszkać samodzielnie, ponieważ istnieje ryzyko, że zapomną o włączonym gazie, piekarniku lub żelazku. Niezbędne jest zapewnienie im właściwej opieki.