Niewłaściwa dieta bardzo szybko przynosi negatywne konsekwencje dla organizmu, chociażby uciążliwe, bolesne pleśniawki. Choć na co dzień trudno nam zapanować nad racjonalnym jadłospisem, bo brakuje nam czasu, a stres i nawał obowiązków robią swoje, to jednak warto się zastanowić nad codziennym menu.

Organizm nie wybacza błędów żywieniowych

Szybkie spożywanie posiłków, ich nieregularność, zbyt duża kaloryczność lub wręcz przeciwnie – zbyt mała, a ponadto dania i produkty bez wartości. Im dłużej trwamy w takiej diecie, tym dla nas gorzej. Pierwsze konsekwencje odczujemy widząc stan skóry. Staje się ona poszarzała, łatwiej pojawiają się przebarwienia, brak jej jędrności i odpowiedniego napięcia. Widocznie się starzejemy, nie tylko przez coraz liczniejsze zmarszczki. Niezależnie od wieku, może dojść problem trądziku, który bywa trudny w leczeniu i pozostawia nieestetyczny blizny.

Paznokcie, które się łamią? Kruche włosy z rozdwojonymi końcówkami lub przetłuszczające się, cienkie, bez objętości? To znak, że naszemu organizmowi brakuje witamin i minerałów. Co za tym idzie, znów musimy przyjrzeć się swojej diecie.

Niechciana i znienawidzona skórka pomarańczowa, obrzęki oraz wrażenie ociężałości. To konsekwencje diety ubogiej w płyny – wodę, ale i inne związki, nie tylko witaminy czy minerały. Nie bez znaczenia pozostają tutaj kalorie, które przy braku aktywności fizycznej, zaczynają się uwidaczniać w postaci nierównomiernie rozłożonej tkanki tłuszczowej.

Dbam o higienę jamy ustnej, ale mam pleśniawki – dlaczego?

Choćbyśmy idealnie dbali o higienę jamy ustnej, przy nieodpowiedniej diecie zaczniemy zmagać się z problemami występującymi właśnie w tym miejscu. Nasz układ pokarmowy nie poradzi sobie z nadmiarem toksyn, zacznie słabnąć i zostanie przeciążony. Powolnie niszczona flora bakteryjna przestanie stanowić ochronę. W jamie ustnej pojawiają się nie tylko pleśniawki, ale i szybciej będą się psuć zęby, a do tego bliscy zaczną zwracać uwagę na nieprzyjemny zapach z ust.

Nadwaga, cukrzyca, zwyrodnienia, problemy z układem krążenia, ale i trawiennym. Pleśniawki w jamie ustnej, włosy, które tracą swój blask i paznokcie, których się wstydzimy. To tylko część z niestety długiej listy konsekwencji, jakie możemy ponieść zaniedbując swój codzienny jadłospis. Jeśli którykolwiek z objawów zaczyna nas niepokoić, warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i wdrożenia innego stylu życia.