Gorączka – towarzyszy grypie, infekcjom dróg oddechowych, a nawet przeziębieniu. Jeśli się pojawia to oznacza, że w organizmie toczy się stan zapalny, ten zaś próbuje zwalczyć mikroby. W gorączce trudno dobrze się czuć, a co dopiero funkcjonować. Zatem, jaki lek na gorączkę wybrać?

Niebezpieczna gorączka

Gorączka tak naprawdę mobilizuje układ odpornościowy, by uporał się z atakiem bakterii lub wirusów. Niestety zbyt wysoka zagraża już nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Szczególnie na wysoką temperaturę wrażliwy jest mózg. Powyżej 41°C mogą się pojawić nieodwracalne zmiany, a wystarczy jeszcze jeden stopień więcej, aby doszło do ścinania się enzymów odpowiedzialnych za przebieg procesów biochemicznych.

Jaki lek na gorączkę wybrać?

Do wyboru w aptekach są leki, które oferują postać kapsułek do zażywania, tabletek musujących czy też syropów. Większość z nich wykorzystuje do zwalczania gorączki dwie substancje: ibuprofen oraz paracetamol. Innym rozwiązaniem może być lek na gorączkę, bazujący między innymi na ziołach o działaniu przeciwzapalnym czy też napotnym.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Lek na gorączkę dla dzieci bazuje najczęściej na paracetamolu. Ta substancja może być bezpiecznie stosowana już u noworodków. Paracetamol nie kumuluje się w żołądku, dlatego nie wpływa niekorzystnie na pracę układu pokarmowego. Z paracetamolu mogą korzystać także osoby zmagające się z nadciśnieniem, zakrzepicą czy astmą oskrzelową.

Leki przeciwgorączkowe dla dorosłych

U dzieci, ale od 3. miesiąca życia, może być również stosowany ibuprofen. Jest to lek na gorączkę wykazujący działanie obniżające wysoką temperaturę ciała i przeciwzapalne. Nadaje się do zbijania gorączki u dorosłych. Paracetamol i ibuprofen mogą być stosowane naprzemiennie.

Jeśli gorączka jest niewysoka lub notuje się jedynie stan podgorączkowy, warto sięgnąć po zioła oraz owoce, które radzą sobie z obniżaniem temperatury ciała. Mogą być ponadto uzupełnieniem stosowanych leków przeciwgorączkowych. Naturalne sposoby, jak wspomniane zioła, są bezpieczne w stosowaniu.