Magnez pełni niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Niestety niektórzy wymagają dodatkowej suplementacji, a niekiedy zwykłe suplementy nie wystarczają i niezbędny okazuje się magnez lek, który ma odpowiednio dopasowaną formułę i dawkę.

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu mikroelementów, które pełnią określone funkcje i pozwalają organizmowi pracować według jego standardowego schematu. Niestety, gdy zaczyna brakować niektórych pierwiastków, organizm natychmiast zaczyna być rozregulowany, a jego praca zostaje zaburzona. W przypadku magnezu jest to bardzo widoczne i może objawiać się dokuczliwymi, a nawet niebezpiecznymi przypadłościami. Magnez odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego, co powoduje, że ma ogromny wpływ na pracę mięśni. Jego niedobory sprawiają, że cały układ nerwowy działa w sposób upośledzony, a ponadto mięśnie szkieletowe mogą odmawiać posłuszeństwa. W skrajnych przypadkach niedoborów może to dotyczyć także mięśnia sercowego.

Efekty niedobory magnezu

Jednym z podstawowych efektów niedoboru magnezu są skurcze. Mogą one pojawiać się w czasie trwania aktywności fizycznej. Jeśli pojawiają się podczas aktywności o niewielkiej intensywności, oznaczają bardzo duże niedobory. Niekiedy borykają się z nimi także sportowcy podczas wyczynowych treningów, a wtedy zasadne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, takiego jak magnez lek, gdyż zwykłe suplementy mogą okazać się nieskuteczne. W przypadku osób nieaktywnych fizycznie skrajnym objawem niedoborów jest pojawianie się skurczy w czasie spoczynku. Mogą one wystąpić na przykład podczas snu. Oznacza to, że organizm wymaga rychłego zastosowania magnezu w odpowiedniej formie, gdyż może to grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jako że magnez wpływa na pracę wszystkich mięśni, w tym mięśnia sercowego, zadbanie o poziom magnezu jest także podstawą prewencji chorób serca. Zaniedbanie odpowiedniej suplementacji magnezem może skończyć się wystawianiem organizmu na większe ryzyko zawału serca lub zatrzymania akcji serca bez większego powodu.

Ile magnezu przyjmować?

Ilość magnezu, którą należy dziennie przyjmować, jest zależna od tego, z jakim pacjentem ma się do czynienia. Powinno to być uzależnione od trybu życia, który warunkuje zapotrzebowanie na magnez. Najlepiej, aby dawkowanie dobrał profesjonalny dietetyk kliniczny lub lekarz. Ogólnie przyjmuje się dawkę od 100 mg do nawet kilkuset miligramów dziennie.