Określenie świerzb jest znane wielu osobom, a świerzbowiec ludzki upodobał sobie przede wszystkim niehigieniczne warunki oraz brud. Pojawienie się dolegliwości jest jednoznaczne z występowaniem trudnego do wytrzymania świądu oraz zaczerwienienia skóry.

Świerzb u dzieci – charakterystyka

Świerzbowiec ludzki odpowiada za chorobę określaną mianem świerzbu. Występuje ona przede wszystkim u ludzi, którzy nie przywiązują dużej wagi do higieny, stan miejsca ich zamieszkania pozostawia wiele do życzenia i nie posiadają one urządzeń sanitarnych. W przeszłości, świerzb u dzieci oraz dorosłych występował przede wszystkim w trakcie wojny, a także przemieszczania się znacznych grup ludzi. Świerzbowca nie można zauważyć, jednakże gromadzi się on w naskórku, gdzie tworzy specjalne kanaliki, w których samice mają możliwość na złożenie jaj. Można go spotkać głównie w okolicach narządów rodnych, pośladków oraz pępka.

Świerzb – objawy

Jak wygląda świerzb? Świerzb nie jest łatwy do rozpoznania, ale nie jest to też niemożliwe. W pierwszej kolejności dokuczliwy, a wręcz ciężki do wytrzymania świąd skóry ukazuje, że dzieję się coś niewłaściwego. Następnie pojawiają się zmiany skórne, które można zauważyć przy nadgarstkach, palcach rąk, przy tułowiu, pępku oraz niedaleko pasa. Pojawiają się one oprócz tego w fałdach skóry i przy sutkach. W przypadku dorosłych występują one również w okolicy narządów płciowych. A u dzieci zmiany występują głównie na słoniach oraz stopach. Przez zmiany skórne rozumie się pęcherzyki, grudki, krostki oraz nory za które odpowiada świerzbowiec. Zdecydowanie ciężej znosi się chorobę w trakcie kąpieli bądź w czasie spoczynku. Jak się zarazić, to pytanie i choroba świerzb są nieodłącznie powiązane. Świerzb roznosi się w trakcie kontaktu z osobą już zarażoną. Jego przenoszenie po całym ciele jest tylko kwestią czasu, gdyż jest to skutek bezustannego drapania się.

Świerzb -leczenie

Jak leczyć świerzb? Tutaj liczy się przede wszystkim tempo działania, gdyż tylko i wyłącznie bezzwłoczna reakcja są w stanie skutecznie rozprawić się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Używa się do tego celu kremu permetrynowego, a także maści siarkowej. Poza wymienionymi produktami, niezbędne jest przyjmowanie środków przeciwhistaminowych, wspierających walkę z drapaniem się. Ostatecznym rozwiązaniem jest antybiotyk, jednakże nie stosuje się go, jeśli nie zajdzie taka potrzeba.