O diecie wegańskiej słyszy się coraz więcej. Posiada ona coraz większą ilość fanów, na każdym kroku wyrastają restauracje oraz kawiarnie serwujące tego typu jedzenie oraz napoje. Czy jest to dieta idealna, a może jeden z największych wymysłów, jakie w ostatnich czasach miał człowiek?

Co to takiego dieta wegańska?

Dieta wegańska polega na wyeliminowaniu wśród spożywanych składników wszystkich produktów mięsnych oraz tych, które pochodzą od zwierząt. Posiłki przyrządzane prze wegan bazują więc na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, ryżu i makaronie. Nie jedzą oni mięsa, jajek, masła, nie piją mleka oraz nie jedzą miodu.

Pierwsi weganie zmagali się z dużymi trudnościami w trakcie wyjść do restauracji, gdyż nie mieli oni w czym wybierać. Wszystko zmieniło się na ich korzyść. Niemalże każda restauracja posiada w menu opcje dla osób przebywających na diecie wegańskiej. Restauratorzy wyczuli w tym również pomysł na biznes, w związku z tym w każdym większym mieście powstało przynajmniej kilka, jak nie kilkanaście restauracji serwujących tylko kuchnię wegańską.

Co ciekawe, ich menu wcale nie musi być nudne. Osoby na diecie wegańskiej cechuje kreatywność oraz otwartość wobec różnych smaków. Eksperymentują oraz bawią się produktami, co sprawia, że ich dania są przede wszystkim zdrowe, ale również smaczne.

Zalety diety wegańskiej

Weganie są ciepłymi, radosnymi oraz optymistycznymi ludźmi przekonanymi o tym, że ich nawyki żywieniowe pomagają chronić nie tylko zwierzęta, ale całe środowisko. Pod tym względem mają oni całkowitą rację. Dieta wegańska niesie za sobą wiele korzyści, dzięki niej można na przykład zapobiegać wielu chorobom. Przede wszystkim wśród wegan nie ma osób otyłych oraz zmagających się z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym. Ich dieta zapobiega występowaniu wielu nowotworów, kamicy żółciowej oraz nerkowej, nie zmagają się oni z zaparciami oraz hemoroidami, a nawet próchnicą. To idealne rozwiązanie dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, gdyż restrykcyjne zasady diety eliminują większość tuczących i niezdrowych dań oraz produktów.

Wady diety wegańskiej

Dieta wegańska może być groźna dla zdrowia, a nawet życia w przypadku, kiedy nie została dobrze opracowana. Największe ryzyko jest związane z dostarczaniem zbyt małej ilości energii dla organizmu. Tutaj ryzyko jest największe u osób aktywnych fizycznie. Weganie często zmagają się z niedoborami witamin, chociażby B12 oraz D. Dodatkowo, nie dostarczają oni składników mineralnych z pożywieniem, jak chociażby żelaza, wapnia i cynku.