Hennę używa się przede wszystkim w kosmetyce, a dokładniej nanosi się ją na włosy, brwi i rzęsy, żeby uzyskać ciemniejszy odcień. Jest ona bardzo popularna na Bliskim oraz Dalekim Wschodzie, jednakże w Polsce używa się jej coraz częściej. Czy można z niej korzystać bez uszczerbku na zdrowiu?

Jakie właściwości posiada henna?

W hennie można znaleźć wapń, magnez, potas oraz całkiem sporą ilość mikropierwiastków, wśród których wymienia się przede wszystkim cynk, żelazo, miedź oraz mangan. Nie sposób nie wspomnieć o enzymach, błonnikach oraz witaminie A, D oraz B. Henna posiada kwasy oleinowy oraz linolowy, które doskonale wpływają na kondycję brwi oraz rzęs.

Henna znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości koloryzujących. Dodatkową zaletą stosowania henny jest zmiękczenie skóry, która jest przyjemna oraz gładka w dotyku. Dzięki temu, że nie wiąże się ona z dużymi wydatkami, może znaleźć się w łazience każdej z nas.

Kiedy henna wnika do włosów zaczyna wiązać się z kreatyną, co sprawia, że włosy stają się zdecydowanie ciemniejsze. Jest to zabieg, które prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w przypadku korzystania z szamponu bądź farby koloryzującej. Dodatkowa zaleta polega na tym, że henna nie niszczy włosów, stąd można jej używać wielokrotnie bez negatywnych skutków ubocznych. W trakcie aplikacji trzeba poczekać nieco dłużej niż w przypadku klasycznych farb. Jest to związane z jej naturalnym składem. Oprócz włosów to rozwiązanie, które sprawdza się idealnie na rzęsach oraz brwiach. Tak przygotowane rzęsy nie wymagają malowania tuszem, a brwi są wyraźne oraz dobrze zagęszczone.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że henna posiada też właściwości lecznicze. W dawnych czasach korzystano z niej w trakcie leczenia trądu, ospy wietrznej, odry oraz biegunki. Oprócz tego jest rozwiązaniem w przypadku choroby określanej mianem żółtaczki, używa się jej w trakcie zmagania się z chorobami wenerycznymi, czerwonką i schorzeniami wątroby. Przy jej pomocy infekcje dróg oddechowych zostają szybciej zaleczone i to w całkowicie naturalny sposób. To również wsparcie dla wszystkich osób, które zmagają się z chorobami skóry wśród których można wymienić egzemę oraz łuszczycę. Jej stosowanie nie zagraża zdrowiu oraz kondycji włosów czy brwi, jednakże niektóre osoby mają na nią uczulenie.