Wraz z wykonywaniem większej ilości badań oraz eksperymentów zostają podważane fakty, które ludzie powtarzali sobie przez wiele lat. Jednym z nich jest pogląd na temat picia mleka, które przez niektórych traktowane jest jako źródło siły oraz energii, a dla drugiej grupy stanowi istnego wroga. Kto ma rację?

 

Jak to naprawdę jest z nabiałem?

W przypadku, kiedy organizm człowieka toleruje mleko oraz produkty jego pochodzenia, co oznacza, że nie posiada skazy białkowej bądź nietolerancji, nabiał stanowi uzupełnienie diety o białko, wapno oraz tłuszcze i witaminę D. Od paru lat naukowcy starają się przekonać ludzi, że tłuszcz występujący w mleku nie wpływa na pojawienie się schorzeń i dolegliwości serca. Negatywny wpływ mleka nie został udowodniony w badaniach, a więc nie ma powodów do niepokoju.

Nabiał dla osób ze zdrowymi mięśniami

Jedna szklanka mleka dostarcza do organizmu osiem gramów białka oraz 12 gramów węglowodanów, co przekłada się na szybszą regenerację mięśni występujących w organizmie ludzkim. W związku z tym sportowcy oraz osoby, które intensywnie trenują nie powinny z niego rezygnować. Oprócz tego, zawiera również potas elektrolitowy, który odpowiada za właściwą pracę mięśni.

Nabiał dla mocnych kości

Powszechnie wiadomo, że zdrowe i przede wszystkim mocne kości stanowią podstawę właściwego funkcjonowania organizmu. Do ich prawidłowego rozwoju potrzebny jest nabiał, gdyż zawiera on znaczne ilości wapnia. W mleku znajduje się także witamina D, dzięki której wapno nie ma problemów z wchłanianiem się.

Tłuszcz mleczny

Tłuszcz odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, gdyż odpowiada za wchłanianie wielu składników odżywczych, mowa chociażby o witaminie A, D, E oraz K. Tłuszcze mleczne są potrzebne, nie można jednak stwierdzenia tego nad interpretować, gdyż wypijanie paru litrów mleka każdego dnia nikomu nie wyjdzie na dobre. Warto więc mieszać produkty, które zawierają dużą ilość tłuszczu z tymi odtłuszczonymi.

Reasumując, w przeszłości ludzie regularnie pijali mleko i byli zdrowsi. Nie należy więc z niego zrezygnować, ale upewnić się, że jest on dostarczany organizmowi w odpowiedniej formie oraz ilości, gdyż mocne kości oraz organizm sprawią, że człowiek będzie w stanie przeżyć długie lata w zdrowiu oraz dobrej kondycji. Umiar oraz dobry balans stanowią podstawę dobrej diety, która bezwzględnie powinna zawierać mleko, sery, jogurty i inne produkty mleczne.