Czekolada sama w sobie zawiera wiele substancji odżywczych takich jak tłuszcze, węglowodany i białka. Ponadto stymuluje układ nerwowy, a zawarta w niej kofeina usprawnia zapamiętywanie oraz poprawia koncentrację w trakcie intensywnego wysiłku intelektualnego. Zapewne wielu studentów, w czasie sesji egzaminacyjnych żyło tylko i wyłącznie dzięki czekoladzie, i świetnie sobie radziło podczas egzaminów.

Ale to jednak niekoniecznie jej właściwości odżywcze sprawiają że tak chętnie po nią sięgamy. Badania naukowców wykazały że to dzięki wspaniałemu aromatowi i smakowi czekolady sprawiają, że wprost nie możemy się jej oprzeć. Smak przywołuje miłe wspomnienia na przykład z dzieciństwa czy romantyczne chwile z ukochaną osobą. Ten niesamowity intensywnie słodki smak powoduje w naszym organizmie wydzielanie się hormonów szczęścia – endorfin. Zatem nic dziwnego, że po zjedzeniu kilku kostek czekolady czujemy się jak zakochani.
W dawnych czasach czekolada była traktowana jako afrodyzjak. Azteckie kobiety zajadały się ziarnami kakaowca aby dodać sobie trochę odwagi w trakcie nocy poślubnej. Z kolei inny spozywali czekoladę jako środek wzbogacający pobudzenie seksualne , fantazje erotyczne oraz potencje.
Co ciekawe, naukowcy udowodnili że istnieje związek pomiędzy typem czekolady który najczęściej wybieramy a naszą osobowością. I tak na przykład amatorzy:

czarnej czekolady – to ludzie myślący perspektywicznie,

  • czekolady nadziewanej masą kawową – niecierpliwi,
  • z pomarańczowym nadzieniem – świetnie sprawdzają się w nadzwyczajnych sytuacjach,
  • czekolady z nadzieniem toffi – zmysłowi,
  • brazylijskich orzechów w czekoladzie – to osoby stylowe i kulturalne,
  • migdałów w czekoladzie – myślą szybko i lubią eksperymenty,
  • czekolady mlecznej – to osoby romantyczne i skłonne do nostalgii,
  • białej czekolady – są niezdecydowani,
  • gorzkiej czekolady – lubią rzeczy dobrej jakości.

Nie wiem jak wy, ale ja pędzę do sklepu po swoją ulubioną czekoladę z orzechami, tak na poprawę nastroju.