Zdrowy sen nie oznacza jedynie dobrej jakości łóżka. Należy wziąć pod uwagę również wystrój sypialni i czynności wykonywane przed zaśnięciem. Proste zasady są w stanie sprawić, że sen będzie przychodził szybko i łatwo, a po dobrze przespanej nocy człowiek będzie miał dużą dawkę energii. Co należy robić?

Jak dobrze spać?

Na sen wpływa bardzo wiele czynników. W pierwszej kolejności należy skupić się na właściwym urządzeniu sypialni. Nie powinny gościć w niej dywany, gdyż zbierają one nie tylko kurz, ale również roztocza. Panele oraz deski, albo ewentualnie parkiet sprawdzą się najlepiej. Nie należy wybierać zimnych oraz nieprzyjemnych w dotyku materiałów, gdyż wywołają one uczucie dyskomfortu przed wejściem do łóżka. Ściany sypialni powinny pokrywać klasyczne tynki na których znajdzie się dobrej jakości farba. Farby olejne, tynki strukturalne oraz tapety to kiepskie rozwiązanie.

Na dobry sen wpływa także odpowiedni materac. Łóżko nie może być zbyt miękkie, ale powinno dopasowywać się do kształtu ciała. Warto mieć na uwadze, że pokrowiec, który znajduje się na materacu powinien być regularnie prany, a materac wietrzony i odkurzany. Tylko w takim wypadku jesteśmy w stanie zapobiegać gromadzeniu się na nim roztoczy oraz bakterii.

Zdrowy sen możliwy jest tylko i wyłącznie w trakcie całkowitej ciszy. W związku z tym nie należy denerwować się chrapaniem czy hałasami zza okna, ale włożyć stopery do uszu oraz spać spokojnie przez całą noc. Nie należy jednak sięgać po nie codziennie, gdyż są w stanie wywołać nieprzyjemne infekcje ucha.

Pościel odgrywa tak samo ważną rolę jak cisza oraz dobry materac. W dawnych czasach do ich wykonania korzystano przede wszystkim z puchu gęsi oraz kaczki, jednakże aktualnie zdecydowanie częściej sięgamy po tworzywa sztuczne. Jest to związane z tym, że nie uczulają, a do tego są lekkie i zapewniają pożądane ciepło. Dzięki temu, że przepuszczają powietrze są rozwiązaniem idealnym zarówno na gorące letnie dni, jak i zimowe wieczory. Warto mieć na uwadze, że sztuczne pościele mogą zostać wyprane w pralce, dzięki czemu wszystkie roztocza zostają zlikwidowane.

W sypialni nie wolno umieszczać komputerów, telewizorów czy telefonów. Jest to związane z wytworzeniem jonizacji powietrza, która negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie oraz jakość snu.

W miejscu snu należy także zadbać o czyste i świeże powietrze. To problem z którym zmagamy się przede wszystkim zimą, gdyż smog panujący za oknem nie pozwala na wietrzenie, a ciepło bijące z kaloryferów negatywnie wpływa na jakość snu.