Stawy naszego ciała, w tym stawy kolanowe, powinny wystarczyć nam na całe życie. Często jednak ból pojawią się o wiele za wcześnie i świadczy o zbyt szybkim zużyciu naszych kolan. Jak o nie zadbać, żeby poruszać się bez problemu i uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę sportu?

Bieganie jest posądzane o uszkodzenia stawów kolanowych i skokowych najczęściej. Jednak to nie samo bieganie jest winowajcą naszych dolegliwością, a my sami. Czasem dla nas rzeczy nieistotne albo takie, o których nie mieliśmy pojęcia, decydują o tym, czy latami będziemy mogli biegać, czy też nasza przygoda z tym sportem skończy się kontuzją po kilku tygodniach.

Aby cieszyć się bieganiem i zdrowymi stawami kolanowymi należy przestrzegać kilku zasad:

  • Zrób solidną rozgrzewkę – rozpoczęcie biegania zaraz po wyjściu z klatki nie jest najlepszym pomysłem. Nierozruszane ścięgna i stawy są bardzo podatne na uszkodzenia. Rozgrzewka uelastyczni ścięgna, pobudzi krążenie krwi, dzięki czemu pobiegniemy szybciej i na dłuższy dystans.
  • Przed treningiem rozciągaj się dynamicznie – rozgrzewka przed bieganiem powinna zawierać elementy strethingu dynamicznego, czyli ruchów w pełnym zakresie we wszystkich stawach.
  • Na koniec porozciągaj się statycznie – zaraz po bieganiu należy porozciągać mięśnie, przytrzymując stawy w końcowych zakresach ruchu. Wspomoże to proces regeneracji po treningu.
  • Zadbaj o trening stabilizacyjny i prawidłową technikę biegania – kolana, które uciekają do środka albo na zewnątrz, podczas biegu są bardzo podatne na uszkodzenie. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto udać się do fizjoterapeuty, który zna się na bieganiu i podpowie nam jak to zrobić bezpiecznie.
  • W razie kontuzji należy zaprzestać treningów i zgłosić się koniecznie do lekarza.
  • Korzystać ze sprzętów wspomagających stawy – stabilizator na kolano jest bardzo pomocnym sprzętem. Niektóre z nich umożliwiają chodzenie po ciężkich uszkodzeniach. Miękki stabilizator na kolano pomaga zaś utrzymać rzepkę w odpowiednim torze ruchu podczas treningu.

Odpowiednie buty

Zanim zaczniemy biegać, poradźmy się specjalistów jakie buty wybrać, jaka jest kondycja naszego organizmu i jaki trening będzie dla nas najlepszy oraz czy potrzebny jest nam np. jakiś dodatkowy sprzęt np. stabilizator na kolano.