Olej kokosowy, w naszej tradycji egzotyczny, a w wielu kulturach ceniony ze względu na swoje niesamowite właściwości, coraz śmielej gości w naszych jadłospisach i kosmetyczkach. Ma on jednak swoich zwolenników jak i przeciwników. Bezspornie zawiera mnóstwo witamin i cennych mikro i makroelementów. Wiele osób i specjalistów zwraca jednak uwagę, że nie zawsze może mieć on dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę z olejem kokosowym i jaki wpływ ma on na nasz organizm?

Dobry olej kokosowy tłoczony jest na zimno z miąższu orzecha kokosowego. Warto tu wspomnieć, że woda kokosowa jest płynem izotonicznym z płynami naszego organizmu, co oznacza że skład i stężenie substancji jest niemalże identyczne jak naszej krwi. Z zalet oleju kokosowego wymienić można obecność substancji wpływających korzystnie na funkcjonowanie tarczycy, układ kostny (spożywanie oleju kokosowego zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy), a także układ trawienny.

Ponadto, w składzie oleju kokosowego znajdują się kwasy: laurynowy i kaprylowy, mające właściwości bakterio- i grzybobójcze. Zawarte w oleju kokosowym nasycone kwasy tłuszczowe po spożyciu nie odkładają się w tkance tłuszczowej, ale za to dają poczucie sytości przez dłuższy czas. Mają także dobroczynny wpływ na mózg i jego funkcjonowanie.
Prócz wymienionych zalet, należy przedstawić jego właściwości kosmetyczne: głębokie działanie nawilżające i wygładzające zarówno na włosy jak i skórę.
Niestety, olej kokosowy może mieć tak niekorzystny wpływ na nasz organizm. Pierwsza z wad wynika z zawartości kwasu laurynowego. Może on prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu. Dlatego też ostrożność powinny zachować osoby z chorobą niedokrwienną serca lub miażdżycą.

Niektórzy mogą także dostrzegać niekorzystne efekty podczas kosmetycznego stosowania oleju kokosowego. Osoby o delikatnych włosach będą skarżyć się na nadmierne puszenie się włosów po zastosowaniu maski lub odżywki z olejem kokosowym. Nie zawsze też uda się osiągnąć efekt dogłębnego nawilżenia skóry twarzy czy ciała. Zazwyczaj oznacza to, że dla naszej cery odpowiedniejszym będzie inny rodzaj oleju. Trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny i nie każdemu ten sam kosmetyk będzie służył.